Treść artykułu

Podsumowanie projektu „Kwasy omega są mega”

„Kwasy omega są mega” w ramach projektu przeprowadzono cztery warsztaty z rybami w roli głównej. Mogliśmy spróbować dań popularnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Węgrzech i Skandynawii. Pozwoliliśmy sobie nawet poeksperymentować z owymi daniami co chwilami dało niezwykłe rezultaty.

Uczestnicy doświadczyli, że gotowanie razem w grupie to świetna forma ćwiczenia współpracy i komunikacji interpersonalnej. Każdy z uczestników miał jakieś zadanie do wykonania i przekonał się, że rola każdego jest bardzo ważna. Warsztaty były znakomitym sposobem do nauki i nabycia nowych umiejętności.

Podkreślaliśmy jak ważna dla organizmu jest zdrowa kuchnia z udziałem zdrowych ryb i niezbędnych warzyw. Uczestnicy mogli zobaczyć i ocenić efekt swojej pracy, nie tylko degustując w swoim gronie, ale także mogli zaprosić inne osoby do oceny i degustacji.

Przekonaliśmy się, że gotowanie jako czynność może sprawiać wiele przyjemności. Jest jedną z form terapii tak ważnej w przypadku osób niepełnosprawnych. Jest czynnością angażującą, ćwiczącą i relaksującą mózg. Zmniejsza poziom stresu i lęku. Pobudza zmysły: dotykając mąki, cukru, a także wąchając olejki czy przyprawy doświadczyć można szerokiej gamy wrażeń sensorycznych.

Dzięki pozyskanym środkom mogliśmy zaopatrzyć nasze pracownie w sprzęt, który na pewno wykorzystamy w naszej pracy terapeutycznej. Nasze przygody z gotowaniem dopiero się zaczynają.

Jednym z elementów projektu było przeprowadzenie „Zawodów o puchar złotego spławika”. Ponownie ugościło nas swoim bogactwem Jezioro Borzechowskie.

Łowienie ryb w miłych okolicznościach natury zgodnie z etyką wędkarza sprawiło uczestnikom zawodów wielką radość.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Bardzo dziękujemy Ośrodkowi Jeziornik za miłe przyjęcie.

Bardzo dziękujemy za możliwości jakie dał nam udział w tym projekcie.

Projekt sfinansowano w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz ze środków Powiatu Starogardzkiego.