O nas

Dom Pomocy Społecznej w Rokocinie jest jednostką organizacyjną powiatu starogardzkiego. Zlokalizowany w miejscowości Rokocin koło Starogardu Gdańskiego. Dom przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i dysponuje 86 miejscami.

Główny budynek zwany „Dużym Domem” mieści się w XIX wiecznym pałacu, który już po wojnie, w roku 1946 został przeznaczonym na dom opieki. Budynek ma kształt wydłużonego prostokąta z płytkim rytalitem i dobudowaną werandą w północno – wschodnim narożniku. Elewacja pałacu jest o cechach klasycystycznych z zachowanymi licznymi elementami detali architektonicznych. Wewnątrz zachowała się piękna „Złota Sala” ze zdobieniami sufitu oraz wnęką kominkową. Budynek otoczony jest parkiem z drzewostanem liściastym, przez który przepływa rzeka Smela.

Dom Pomocy Społecznej zapewnia całodobową opiekę swoim mieszkańcom świadcząc usługi określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23sierpnia2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. z dnia 2018 r., poz. 734).

Dom Pomocy Społecznej w Rokocinie działa na podstawie ustaw i rozporządzeń oraz na podstawie Statutu oraz Regulaminu organizacyjnego (dokumenty załączono do strony).

W skład Domu wchodzą cztery oddziały:

Oddział „Duży Dom”
Pałac z podjazdem pod same drzwi. Pod podjazdem wejście do piwnicy. Biały pałac z 9 dużymi oknami oraz wysokimi drewnianymi drzwiami. Wokół drzewa. Przed budynkiem ławka

Główna siedziba Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie. W budynku usytuowana jest administracja, księgowość oraz kuchnia obsługująca wszystkie oddziały. Dom zamieszkuje 36 mieszkańców. Dostępne są pokoje 2,3 i 4 osobowe, stołówka oraz „Złota Sala”, pełniąca funkcję miejsca spotkań i relaksu dla mieszkańców.

Oddział „Mały Dom”
Piętrowy budynek z czerwonej cegły, przed nim kostka brukowa, przy domu ławeczka, obok wysokie drzewo iglaste. Na ławce siedzi mężczyzna

Znajduje się na przeciw głównej siedziby “Dużego Domu”, został zaadoptowany z budynku gospodarczego należącego do pałacu. Posiada elewację wykonaną z czerwonej cegły oraz niestandardową architekturę. Jest to oddział bardzo kameralny i przeznaczony dla 16 osób, zamieszkujących pokoje 2 i 3 osobowe.

Na terenie usytuowane są również warsztaty terapii zajęciowej, gdzie w pracowniach mieszkańcy zajmują się rzeźbą, malarstwem oraz wykonywaniem prac w technikach różnych.

Oddział „Niezapominajka”
Szary piętrowy budynek, posiada dwa balkony, wejście usytuowane jest po schodach. Dom ogrodzony płotem

Oddział „Niezapominajka” znajduje się w Starogardzkie Gdańskim przy ulicy Jagodowej 19. W pokojach jedno, dwu oraz trzy osobowych pokojach mieszka 15 pensjonariuszy. Dom jest bardzo kameralny, posiada spory teren zielony oraz przestronny taras, gdzie mieszkańcy mogą spędzać czas.

Oddział „LaGuardia”
Dwupiętrowy budynek, ma dużo okien, przed domem zielona trwa... dwa krzesła oraz ławka. Przy doku niewielki budynek przeznaczony na terapię zajęciową

Oddział „LaGuradia” mieści się w Starogardzie Gdańskim, na osiedlu Łapiszewo. Jest to duży budynek jednorodzinny, gdzie w pokojach jedno,  dwu i trzy osobowych pokojach mieszka 19 pensjonariuszy. Na terenie znajduje się oddzielne, przestronne pomieszczenie warsztatów terapii zajęciowej, gdzie wykonywane są m.in. prace malarskie akwarelą, pastelami, farbą olejną oraz “wypalanie w drewnie.

Załączniki