Treść artykułu

Cztery kolorowe obrazy powieszone na ścianie w Muzeum, wykonane ze sklejki, różnych kolorowych elementów np. muszli, koralitów.

Licytacje obrazów z wernisażu pt. „Portery Życia”

Dzięki wystawie ”Portrety Życia” mogliśmy uzewnętrznić swoje przemyślenia dotyczące życia mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie.

Mogliśmy przy tym wykorzystać wiele technik, którymi na co dzień pracujemy w pracowniach terapii zajęciowej. Ostatni wernisaż wystawy pt. „Portrety Życia” cieszył się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Tuż po zakończeniu wernisażu narodził się pomysł przeprowadzenia aukcji prac, dzięki której zebrane środki finansowe moglibyśmy przeznaczyć na rozwój warsztatów teatralnych, muzycznych, które przeprowadzamy w naszym Domu.

W Domu Pomocy Społecznej istnieją dwie grupy teatralne, jedną grupę tworzą podopieczni z Rokocina, a drugą tworzą mieszkańcy filii Domu z La Guardi i Niezapominajki w Starogardzie Gdańskim. Grupy istnieją już wiele lat, występują na różnych przeglądach teatralnych min. tj.:

  • FATOSI” (Festiwal Artystycznej Twórczości Osób Sprawnych Inaczej) w Starogardzie Gdańskim,
  • „MASSKA” przegląd teatralny w Sopocie,
  • „ŻYCIE TO TEATR” w Tczewie.

Grupy spotykają się systematycznie raz w tygodniu na próbach na, których doskonalą warsztat aktorski i przygotowują spektakle dla szerszej widowni.

Potrzeba wiele godzin prób aby zaprezentować się na scenie. Istotna dla nas jest również funkcja terapeutyczna, jaką pełni teatr, dzięki której osoby z niepełnosprawnością mają szansę na zwiększenie poczucia własnej wartości, odreagowanie nagromadzonych emocji: napięć czy lęków, uczą się rozwiązywać konflikty w sposób konstruktywny, stają się sprawcami oraz autorami dzieła.

Aby teatr mógł stać się bardziej profesjonalny potrzebujemy niezbędnych przedmiotów, które można wykorzystać się na scenie np: parawan do teatru cieni, odpowiednie oświetlenie, zadymiarza, instrumenty takie jak handpan, bębny, nagłośnienie, mikrofony zbierające dźwięk, mikropory sceniczny itp. Dzięki państwa hojności mieszkańcy naszego Domu będą mogli w bardziej profesjonalny sposób realizować jedną ze swoich twórczych pasji, jaką jest gra aktorska.

Pierwsza licytacja odbędzie się już 15 grudnia 2022 r., o godzinie 12:00 w Muzeum Ziemi Kociewskiej, ul. Boczna 2 w Starogardzie Gdańskim.